Oto Lastik Değiştirme

"OTO LASTİK DEĞİŞTİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Beklenmedik bir şekilde lastiğiniz patladı ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun.

Öncelikle güvenli bir şekilde aracınızı sağa çekerek düz bir zeminde olduğunuza dikkat edin. Trafik akışında diğer sürücülerin sizleri fark edebilmesi için fosforlu yeleğiniz varsa giyin. Ve acil durum uyarı üçgeninizi aracınızın en az 30 metre gerisine yerleştirin.


Aracınızın kaymasını önlemek için sağlam lastiklerinizden birinin altına taş, tahta veya bir tuğla parçası yerleştirmelisiniz.

Yedek lastiğinizi ve krikonuzu çıkartın. Eğer yerini bilmiyorsanız öncelikle bagajınızın alt kısmına bakın. Orada değilse; aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Aracınıza herhangi bir zarar vermemek için krikonuzu aracınızın altında krikolar için yerleştirilmiş kısma yerleştirin. 

Ağırlık dengesini bozmadan aracınızı krikoyla kaldırmaya başlayın. Ancak aracınızı tamamen kaldırmayın. Lastiği çıkartacak kadar kaldırmanız yeterlidir.


Jant kapağınız varsa çıkartın ve bijonları çıkartmaya başlayabilirsiniz. Bijonları saat yönünün tersine çevirerek çıkartabilirsiniz. Bijonları çıkarttıktan sonra artık lastiğinizi çıkartabilirsiniz. Yedek lastiğinizi yerine takarak bijonları sıkıştırın. Ardından jant kapaklarınızı yerleştirerek seyahatinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

"HAYATIN TÜM YOLLARINDA YOL YARDIM ARA!